Cerita sangkuriang dalam bahasa Albania

Cerita sangkuriang dalam bahasa Albania

Në antikitet, në West Java ka jetuar një princeshë me emrin Dayang Sumbi. Ai ka një djalë me emrin Sangkuriang. Fëmija ishte shumë i dhënë pas gjuetisë në pyll. Çdo lojë, ai është shoqëruar gjithmonë nga qenin e saj të dashur me emrin Tumang. Tumang fakt një mishërim i perëndisë, dhe gjithashtu biologjike babai Sangkuriang, por Sangkuriang nuk e di atë, dhe nëna e tij ishte mbajtur atë me qëllim të fshehtë.

Një ditë, si zakonisht Sangkuriang shkojnë në pyll për të gjuajtur. Pasi, kur ai mori në pyll, Sangkuriang të fillojmë të shikojmë për pre. Ai e pa se ishte një zog u ulën në një degë, pastaj pa menduar Sangkuriang qëlloi atë, dhe të drejtë në shenjë. Sangkuriang pastaj vendosi Tumang për të ndjekur gjahun e tij para, por Tumang heshtur dhe të gatshëm për të ndjekur urdhërat Sangkuriang. Që nga ajo është shumë e mërzitur në Tumang, atëherë Sangkuriang dhe çuan Tumang dhe nuk lejohet të shkojnë në shtëpi me të përsëri.

Në shtëpi, Sangkuriang rrëfejmë incidentin në nënën e saj. Me të dëgjuar historinë e djalit të saj, Dayang Sumbi shumë i zemëruar. Ai mori një lugë, dhe goditi kokën Sangkuriang. Ndjeheni i zhgënjyer me trajtimin e nënës së tij, atëherë Sangkuriang vendosi të shkojë përçart, dhe iku nga shtëpia.

Pas incidentit, Dayang Sumbi keqardhje të thellë veprimet e tij. Ai u lut çdo ditë, dhe të kërkojë që një ditë të jetë në gjendje për të parë djalin e saj prapa. Për shkak të seriozitetit të lutjes Sumbi Dayang, atëherë Perëndia i dha atij një dhuratë të bukurisë së përjetshme dhe të rinjve përgjithmonë.

Pas shumë vitesh të përhumbur Sangkuriang, ai përfundimisht synon të kthehet në vendlindjen e tij. Pasi atje, ai ishte shumë i habitur në të gjitha, për shkak se vendlindja e tij kishte ndryshuar tërësisht. Kënaqësia Sangkuriang rritet kur aktuale në mes të rrugës u takua me një grua shumë të bukur, i cili është askush tjetër përveç Dayang Sumbi. Për shkak se i shtangur nga bukuria e saj, atëherë të drejtuar Sangkuriang propozuar. Më në fund një kërkesë është pranuar nga Dayang Sumbi Sangkuriang, dhe ranë dakord për t'u martuar në të ardhmen e afërt. Një ditë, gruaja e tij, e ardhmja Sangkuriang kërkojnë leje për të gjuajtur në mjekësorë. Para se të largohej, ai kërkoi Dayang Sumbi për shtrëngimin dhe zbutjen e kapalanya lidhës. Dayang Sumbi Çfarë një surprizë, pasi në atë kohë ajo zbutur Sangkuriang shirit, ai e pa një mbresë. Këto plagët mbresë të ngjashme me të tijat. Pasi u pyet për shkakun e plagës Sangkuriang ajo, Dayang Sumbi rritje tekejut, për shkak se ajo është e vërtetë se i shoqi ishte djali i saj.

Dayang Sumbi hutuar shumë, sepse ai nuk mund të martohet me djalin e tij. Sangkuriang shtëpi pas gjuetisë, Dayang Sumbi duke u përpjekur për të folur për Sangkuriang, kështu Sangkuriang anulluar planet e tyre të dasmës. Kërkesa Dayang Sumbi nuk është miratuar Sangkuriang, dhe konsiderohet vetëm era vetëm.

Dayang Sumbi çdo ditë duke menduar se si për të porositur martesën e tyre nuk ka ndodhur. Pas të menduarit e vështirë, Dayang Sumbi fund gjeti mënyrën më të mirë. Ai paraqiti dy mandate Sangkuriang. Nëse Sangkuriang mund të plotësojnë këto dy kushte, atëherë Dayang Sumbi doni të jetë gruaja e tij, por në vend të kësaj, nëse kjo dështon, atëherë martesa do të anulohet. Kërkesa e parë Dayang Sumbi dëshiron lumi Citarum dammed. Dhe e dyta është, pyesni Sangkuriang për të krijuar anije shumë të madhe për të kaluar lumin. Kushti i dytë që duhet diselesai para agimit.

Sangkuriang ndërmerr edhe kërkesën Sumbi Dayang, dhe premtoi për të përfunduar para agimit. Me magjinë e saj, atëherë Sangkuriang ushtrojë miqtë e tij nga xhinët për të ndihmuar të përfunduar detyrën. Fshehurazi, Dayang Sumbi përgjim të punës Sangkuriang. Si e befasoi atë, sepse Sangkuriang pothuajse të gjitha kushtet e dhëna menyelesaiklan Dayang Sumbi para agimit.

Dayang Sumbi atëherë kërkoni ndihmë komunitetin lokal për të mbajtur një leckë të kuqe mëndafshi në lindje të qytetit. Kur shikon në skuqje në qytetin lindor, Sangkuriang menduar se ajo ishte vonë në mëngjes. Sangkuriang menjëherë ndalur punën dhe nuk ishte në gjendje që të kualifikohen që janë ngritur nga Dayang Sumbi.

Me një ndjenjë të bezdi dhe zhgënjim, Sangkuriang pastaj prishen digën e ka krijuar vetë. Për shkak të shpërthimit të digës, atëherë nuk ishte përmbytur dhe i gjithë qyteti është nën ujë. Sangkuriang gjithashtu filloi anije e madhe që është bërë. Kanoe u hidhen dhe ra me fytyrë për tokë, pastaj u bë një mal i quajtur Perahu.

Posted By,
QnC jelly gamat
Share on Google Plus

About Unknown

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentar:

Posting Komentar